Wizyta studyjna w Poczdamie i Berlinie w ramach BB-L Interconnection

W dniach 19–21 maja 2026 r. odbył się trzeci wyjazd studyjny realizowany jako wymiana administracyjna w ramach projektu BB-L Interconnection. W wydarzeniu uczestniczyła dr Agnieszka Opalińska, dyrektor biura Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.

Program wizyty obejmował spotkania w Poczdamie i Berlinie poświęcone funkcjonowaniu administracji kraju związkowego Brandenburgii, planowaniu przestrzennemu, rozwojowi regionalnemu, współpracy transgranicznej oraz polityce miejskiej i energetycznej.

Uczestnicy odwiedzili m.in. Ministerstwo Infrastruktury i Planowania Krajowego w Poczdamie, Landtag Brandenburgii, Federalne Ministerstwo Mieszkalnictwa, Rozwoju Miast i Budownictwa w Berlinie, Bundestag oraz Dom Europejski.

Istotnym elementem programu były prezentacje i rozmowy dotyczące polsko-niemieckiej współpracy administracyjnej, planowania regionalnego oraz funkcjonowania Wspólnego Departamentu Planowania Przestrzennego Berlina i Brandenburgii. Poruszano również zagadnienia związane z polityką spójności Unii Europejskiej oraz współpracą pomiędzy regionami przygranicznymi.

W trakcie wizyty omawiano praktyczne rozwiązania stosowane w zakresie planowania przestrzennego, zarządzania rozwojem regionalnym oraz koordynacji działań administracyjnych pomiędzy różnymi szczeblami administracji.

Wyjazd stanowił okazję do wymiany doświadczeń oraz poznania rozwiązań, które mogą mieć znaczenie także z perspektywy lubuskich samorządów, szczególnie w obszarze planowania, rozwoju regionalnego oraz współpracy transgranicznej.