SEMINARIUM: Wnioski z wyborów i referendum w 2023 roku oraz wyzwania przed wyborami do samorządów i Parlamentu Europejskiego w 2024 roku
Termin: 16.01.2024r.
Miejsce: Grape Town Hotel al. Wojska Polskiego 79, 65-762 Zielona Góra
Zapisy: Rejestracja odbywa się poprzez formularz dostępny na dole strony do 10 stycznia 2024 do godziny 12.00.
Tematyka:
W trakcie warsztatów omówione zostaną najważniejsze wyzwania jakie zostały postawione przez samorządami w wyniku nowelizacji Kodeksu wyborczego w 2023 roku. Nowelizacja przepisów wyborczych mająca na celu zwiększenie udziału obywateli w wyborach nałożyła na gminy szereg nowych zadań do zrealizowania. Nakładająca się na to rekordowa frekwencja uczyniła wybory do Sejmu, Senatu i referendum ogólnokrajowego jednym z największych przedsięwzięć logistycznych. Większość zadań organizacyjnych począwszy od podziału gmin na dodatkowe obwody głosowania po obsługę wyborców w dniu wyborów spoczywała w całości na pracownikach gmin. Poruszone zostaną także wyzwania przed jakimi staną samorządy z związku z organizacją wyborów samorządowych i wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku.
Prowadzący:
Rafał Miszczuk
Politolog, doktorant Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, absolwent studiów Master of Business Administration. Dyrektor Biura Rady Miasta Szczecin oraz Pełnomocnik Prezydenta Szczecina ds. organizacji wyborów. Wieloletni praktyk w zakresie organizacji wyborów powszechnych w jednostkach samorządu terytorialnego. Specjalizuje się w prawie wyborczym oraz we wszystkich aspektach działalności samorządu gminnego i powiatowego. Autor licznych szkoleń i publikacji naukowych dotyczących prawa wyborczego i jego praktycznego zastosowania.
Harmonogram:
9.30 – 10.00 – Rejestracja
10.00 – 13.30 – Szkolenie
13.30 – 14.00 – Obiad
Program szkolenia:
- Implementacja głównych zmian w Kodeksie wyborczym.
- Problemy praktyczno-prawne przygotowania wyborów w gminie.
- Wnioski płynące z organizacji wyborów.
- Wyzwania związane z organizacją wyborców samorządowych i do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku.
UWAGA: Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!
Koszt udziału w Seminarium wynosi 350 zł/os. dla członków ZGWL.
Aby wziąć udział w wydarzeniu konieczna jest rejestracja za pomocą poniższego formularza:
Regulamin
Zgłoszenia dokonać można poprzez powyższy formularz. Po poprawnym wypełnieniu otrzymają Państwo maila z potwierdzeniem wraz z PDF (nie jest wymagane odsyłanie go do biura ZGWL). Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń mija dnia 10.01.2024 r.
Wniesienie rezygnacji z uczestnictwa w Konwencie po godzinie 12.00, 12.01.2024 r. wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty w wysokości 150 zł.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Organizator zastrzega sobie prawo wcześniejszego zamknięcia listy. Organizator zastrzega sobie również prawo do zmiany lub odwołania Seminarium z powodu zbyt małej liczby uczestników lub z przyczyn niezależnych od Organizatora.