Flora i fauna bez granic – jak inwazyjne gatunki zmieniają ekosystem?

17 czerwca 2026 r. w Palmiarni Zielonogórskiej odbędzie się konferencja i debata poświęcona inwazyjnym gatunkom obcym oraz ich wpływowi na środowisko, lokalne ekosystemy i funkcjonowanie samorządów. Organizatorami wydarzenia są Miasto Zielona Góra oraz Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego.

Wydarzenie będzie poświęcone problematyce inwazyjnych gatunków obcych, które coraz częściej wpływają na środowisko naturalne, gospodarkę przestrzenną oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Temat ten staje się istotnym wyzwaniem również dla jednostek samorządu terytorialnego, odpowiedzialnych za utrzymanie terenów publicznych, ochronę przyrody i działania informacyjne.

W programie konferencji przewidziano wystąpienia ekspertów dotyczące m.in. obowiązujących przepisów prawa, inwazyjnych gatunków roślin, gatunków obcych występujących na terenie województwa lubuskiego, problematyki zwierząt inwazyjnych oraz skali występowania szopa pracza w regionie.

W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” oraz Polskiego Związku Łowieckiego – Zarządu Okręgowego w Zielonej Górze.

Debatę podsumowującą wydarzenie poprowadzi dr Agnieszka Opalińska, dyrektor biura Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.

Konferencja odbędzie się 17 czerwca 2026 r. w Palmiarni Zielonogórskiej przy ul. Wrocławskiej 12A w Zielonej Górze w godzinach 9:30–14:00.

Udział w wydarzeniu wymaga wcześniejszej rejestracji w biurze ZGWL.