
W dniach 5–6 czerwca 2025 r. w Wodzisławiu Śląskim odbyło się posiedzenie przedstawicieli Zarządów Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych (OPOS). Gospodarzem wydarzenia był Śląski Związek Gmin i Powiatów, który pełni prezydencję w OPOS w pierwszym półroczu 2025 r.
Spotkanie zgromadziło reprezentantów organizacji członkowskich z całej Polski. W wydarzeniu uczestniczył również Prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego Bartłomiej Kucharyk, Wójt Gminy Przytoczna.
Nowi członkowie i przekazanie prezydencji
Podczas obrad nastąpiło oficjalne przekazanie prezydencji w OPOS. Do grona członków Porozumienia przyjęto dwie organizacje: Porozumienie Gmin Górskich RP oraz Związek Miast i Gmin Morskich. W swoim wystąpieniu przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, Jacek Gursz, podkreślił znaczenie wspólnotowego działania:
„Przed nami duże wyzwania. Dziękujemy wam za owocne pół roku. Fakt, że do OPOS dołączają kolejni członkowie, to najlepszy dowód skuteczności naszych wspólnych działań.”
Stanowiska i apele
Uczestnicy przyjęli pakiet wspólnych stanowisk i apeli, dotyczących m.in.:
-
zniesienia limitu kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast,
-
procedur zmiany granic jednostek samorządu terytorialnego,
-
systemu taryf cen energii i gazu (apel przygotowany przez ZGWL),
-
planowania przestrzennego,
-
funkcjonowania poradni psychologiczno-pedagogicznych i kształcenia specjalnego.
Raport i zmiany organizacyjne
Przedstawiono także raport z konsultacji dotyczących gospodarki wodnej oraz zatwierdzono zmiany w zakresie reprezentacji OPOS w zespołach problemowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Spotkanie w Wodzisławiu Śląskim potwierdziło aktywność i znaczenie OPOS jako platformy skutecznego dialogu międzyregionalnego i współpracy między organizacjami samorządowymi w Polsce.