Strona tekstowa

Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego powstało w listopadzie 2014 roku w wyniku zmiany nazwy oraz charakteru „Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego”, którego inicjatorem był śp. Bolesław Borek – Burmistrz Krosna Odrzańskiego. Pierwsze spotkanie założycielskie obyło się w dniach 8 – 9 kwietnia 1999 roku w Przełazach (gmina Lubrza), w którym uczestniczyło aż 59 włodarzy nowopowstałego wtenczas regionu. W drodze tajnego głosowania, członkowie wybrali przewodniczącego, którym został właśnie śp. Bolesław Borek. W skład pierwszego Zarządu wchodzili ponadto:

 • Arkadiusz Borkowski – Burmistrz Skwierzyny,
 • Vice Przewodniczący Eugeniusz Uglik – Wójt Gminy Zielona Góra,
 • Skarbnik Tadeusz Gabryelczyk – Prezydent Nowej Soli,
 • Członek Zarządu Kazimierz Błaszczyk – Burmistrz Dobiegniewa,
 • Członek Zarządu Stanisław Ciecierski – Burmistrz Słubic,
 • Członek Zarządu Dariusz Bekisz – Burmistrz Świebodzina, Członek Zarządu.

Natomiast Członkami Komisji Rewizyjnej zostali:

 • Jadwiga Smolnicka – Burmistrz Jasienia
 • Józef Giemza – Burmistrz Nowego Miasteczka
 • Bożena Dubel – Burmistrz Strzelec Krajeńskich
 • Tadeusz Turek – Wójt Gminy Bledzew
 • Kazimierz Sokołowski – Wójt Gminy Nowa Sól.

W statucie Stowarzyszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego, który został uchwalony podczas Walnego Zgromadzenia Członków w Łagowie już dnia 1 lipca 1999 roku czytamy, iż głównym celem Zrzeszenia było: tworzenie warunków formułowania i wyrażania interesów gmin i osób pełniących funkcje prezydentów burmistrzów i wójtów oraz działanie na rzecz integracji europejskiej oraz zabieganie o środki pomocowe z Unii Europejskiej. W przeciągu 15 lat Zrzeszenie znacznie rozszerzyło zakres swojej działalności. Obecnie skupiamy się przede wszystkim na wnoszeniu inicjatyw poprawiających jakość stanowionego w Polsce prawa samorządowego. Mamy świadomość, iż dobre regulacje prawne dla samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, to łatwiejsze i prostsze życie mieszkańców gminy.

Obecnie Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego, jako stowarzyszenie, jest jedyną w Polce organizacją skupiającą wszystkie 82 jednostki samorządu gminnego jednego regionu. Ponadto, Zrzeszenie jest sygnatariuszem Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych (w latach 2013-2014), dzięki czemu głos wypracowany na forum regionalnym dostrzegany jest przez Sejm i Senat RP oraz przez Radę Ministrów. W załączniku znajdą Państwo notę biograficzną inicjatora powstania Zrzeszenia, śp. Bolesława Borka.

« Poprzedni miesiąc Lipiec 2021 Następny miesiąc »
Niedziela
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31